Partycypacyjne – Działanie – Badanie

>
>

Narzędzie No. 9: Partycypacyjne – Działanie – Badanie

Partycypacyjne – Działanie – Badanie

Opis narzędzia

Partycypacyjne – Działanie – Badanie (PAR) jest narzędziem, którego cel polega na wzmocnieniu partycypacji i współpracy członków społeczności w działaniu ukierunkowanym na transformację społeczną. To powoduje, że ludzie muszą być aktywną częścią zarówno wszystkich procesów interwencyjnych jak i podejmowania decyzji (Montenegro, 2004: 20).

PAR pojawił się w latach 80-tych jako krytyka ograniczonych kanałów partycypacji społecznej i podejmowania decyzji na temat kwestii i potrzeb, które dotyczyły ludzi bezpośrednio (prawa obywatelskie, sprawiedliwość społeczna nierówności itp.). Krytyka ta została rozszerzona na środowiska akademickie i instytucjonalne, gdzie zjawiska społeczne i społeczności były traktowane jako przedmiot badań, a nie jako podmioty partycypacji, kiedy podejmowano badania nad nimi i szukano rozwiązań.

Ten typ badań ma na celu uwzględnienie potrzeb i problemów społecznych, ale których działania podejmowane są w ramach inicjatywy obywatelskiej. Korzeni metodycznych i teoretycznych można szukać w procesach pedagogicznych Paulo Freire, w socjologii walczącej Orlando FalsBorda, w rozwoju społeczności i w założeniach Kultury Krytycznej Nowej Muzeologii i Socjomuzeologii.

Cechy charakterystyczne:

Głównymi cechami tej metodyki są:

  • Cała społeczność, każdy obywatel, ma odpowiedzialność za swoje terytorium, dziedzictwo i przyszłość. Świadomość odpowiedzialności jest jednym z głównych elementów, które Hugues de Varine wskazał jako fundamentalny do tworzenia ekomuzeum.
  • Celem jest dokonanie transformacji rzeczywistości, tak by uwzględniała aspekty kulturowe, społeczne i gospodarcze.
  • Powstaje jako rezultat potrzeb i problemów dostrzeżonych przez grupę społeczną lub obywateli. Jest to „iskra” (detonator), którą autorzy tacy jak Mayrand czy de Varine wskazują jako wyzwalacz aktywizacji społecznej.
  • Zaczyna się od konkretnej rzeczywistości społecznej samych uczestników procesu. To przynosi holistyczną wizję (historyczną i kontekstualną), w której badania zależą od szczegółów każdej sytuacji i miejsca.
  • Powszechna partycypacja musi być częścią całego procesu, połączonego z modelem relacji horyzontalnych, tym sposobem przerywając relacje zależności intelektualnej; dlatego wymaga zmiany w relacjach interpersonalnych i międzyinstytucjonalnych od techników i profesjonalistów.

Cele:

Biorąc pod uwagę cel PAR i jego cechy, realizuje on następujące cele:

  • Odzwierciedlanie i badanie historii społecznej i promowanie przekrojowości wśród mieszkańców i specjalistów w celu stworzenia Kultury Krytycznej.
  • Zachęcanie do włączania mieszkańców jako współbadaczy.
  • Rozwój umiejętności przywódczych, innowacji i .zaangażowania w odpowiadaniu na potrzeby i oczekiwania społeczności.
  • Zastosowanie odpowiednich metod i strategii w poszukiwaniu kompleksowych rozwiązań w odpowiedzi na problemy społeczne.
  • Stymulowanie inicjatyw związanych z samozarządzaniem.
  • Tworzenie nowych form organizacji społecznej.

Wytyczne do zastosowania narzędzia

Proces PAR:

Krok pierwszy. Diagnoza.
Wiedza o terytorium, jego problemach i potrzebach, oparta na istniejących dokumentach i wywiadach z przedstawicielami instytucji i organizacji. Ta wstępna faza obejmuje

  • Spotkania z lokalną administracją i przedstawicielami stowarzyszeń i grup, obywatelami itp.
  • Programowanie wstępnego badania w formacie PEST.
  • Identyfikację grup interesu w celu stworzenia komitetów i grup roboczych.
  • Rozpoczęcie pracy w terenie (wywiady indywidualne i zbiorowe z przedstawicielami instytucji, stowarzyszeniami, grupami itp.).
  • Przygotowanie wstępnego raportu.

Krok drugi:

  • Ustanowienie zespołu złożonego z fachowców i członków społeczności.
  • Prowadzenie diagnozy sytuacyjnej. Badanie sieci społecznych i działań, jego problemów, potrzeb i mocnych stron. W tym celu wykorzystuje się różne formy zbierania danych (np. wywiady, grupy fokusowe, analiza SWOT itp.). Efektem będzie zmapowanie elementów priorytetowych i osi dla społeczności i sieci partnerów, żeby się nimi zająć.

Krok trzeci:

  • Planowanie działania. Po przeprowadzonym badaniu wygenerowane zostaną specyficzne programy i działania, i problemy i potrzeby społeczne i gospodarcze do rozwiązania w krótkim, średnim i dłuższym czasie, rozplanowanie ich w czasie, podjęte zostaną decyzje dotyczące czynników i niezbędnych zasobów do wykorzystania.

Krok czwarty:
Wdrożenie programów i planowanych działań. Cały program PAR musi prowadzić do autonomii społeczności w podejmowaniu decyzji i samorządności, lub, przynajmniej w tworzeniu kultury krytycznej, która pozwala im być świadomymi swojej społecznej, terytorialnej i odziedziczonej rzeczywistości.

Materiały pomocnicze

W celu umożliwienia rozwijania różnych faz PAR można wykorzystać różne techniki PAR:
Diagnoza sytuacyjna. Prowadzona jest metodami analizy PEST i SWOT.
Mapowanie partycypacyjne. Są to narzędzia do lokalizowania, poprzez udostępnienie lub współpracę, przestrzeni i dziedzictwa, które jest związane z lokalną tożsamością i które będzie podstawą pracy nad przyszłością terytorium i społeczności.
Mapy społeczne i socjogramy. Są to mapy, które wizualizują zespoły i stowarzyszenia z okolicy, ich interakcje i sieci oparte na wiedzy i pracy. Socjogramy mają na celu przedstawienie graficzne stopnia relacji pomiędzy różnymi podmiotami (instytucjonalnym, obywatelskim itp.) i kierunku tych relacji, tj. jednokierunkowy, dwukierunkowy.

Liczba uczestników:narzędzie to jest nastawione na pracę ze społecznością, więc jego powodzenie będzie zależało od uczestnictwa reprezentacji części populacji społeczności.

Materiały:narzędzie to może być rozwijane zarówno w przestrzeniach otwartych na wolnym powietrzu (place, parki, etc.) jak i w przestrzeniach zamkniętych (szkoły, ośrodki kultury, etc.). Konieczne materiały będą zależeć od zastosowanej metodyki i dostępnych zasobów materialnych.

Zespół techniczny:dobrze jest, jeśli w zespole jest co najmniej jedna osoba specjalizująca się w PAR lub w pracy ze społecznością.

Zasoby sieciowe:

Definicja i proces PAR:
Metodyka PAR:
Narzędzie do tworzenia socjogramów:

References

Alberich Mistar, T. (2008). IAP, mapas y redes sociales: desde la investigación a la intervención social. Postularía, 8 (1), 131-151.
Benito, Patricia Mata, et al. (ed.) (2014). Propuestas de Investigación e Intervención desde un Enfoque Participativo. Madrid: Universidad Nacional de Educación a Distancia.
Chevalier, J. M., y Buckles, D. J. (2013). Participatory action research. Londres: Routledge.
De Miguel, M (1993). La IAP un paradigma para el cambio social. Documentación Social: Investigación acción participativa, 92,julio–septiembre, pp. 91-108.
Fals Borda, O (1993). La investigación participativa y la intervención social. Documentación Social: Investigación acción participativa, 92, julio–septiembre, pp. 9-21. Madrid.

Autorstwa

Koordynatorzy Naukowi